İdeal anne olma yaşı kaçtır?

İdeal anne olma yaşı kaçtır?

Kadının doğasına baktığımızda doğurganlığın en yüksek ve risksiz olduğu yaşlar 20 – 30 yaş aralığı olarak görülmektedir. Gebe kalma şansının en yüksek olduğu, kadın sağlığı açısından en rahat, gebelik komplikasyonları açısından da en az riskli olduğu bilinen bu dönemde sağlıklı nesiller dünyaya getirmek istiyorsak yaradılışımıza uygun davranmamız gerekiyor..

Buraya kadar her şey güzel gözüyor. Günümüzde eğitim sisteminin uzaması, iyi bir kariyer yapabilmek için eğitimimize eklediğimiz master – doktora programları ile bu verimli çağımızı kayıp mı ediyoruz?? Hayata geç mi başlıyoruz??

Neredeyse 19 yaşında liseden mezun olup, en iyi ihtimalle 23-24 yaşında üniversiteyi bitirmişsek ve buna bir de master doktora eklemişsek yaşımız 26 ve üzerine ulaşmış demektir. Eeeee bu durumda anne olma şansımız yok mu oldu? Tren kaçtı mı? diye düşünmeye gerek yok.

Atalarımız akıl yaşta değil başta demişler.. Önemli olan hangi psikolojide olduğumuz ve ne kadar hazır olduğumuzdur. Anne olmak istiyorsanız buna gerçekten hazır olmalısınız!!! Peki neye göre hazır olmak??

Çocuk sahibi olmayı siz mi istiyorsunuz? Yoksa başkalarını mı mutlu etmek istiyorsunuz?
Kendinizi bir çocukla düşündüğünüzde ne hissediyorsunuz? Bu fikir sizi korkutuyor mu, gülümsetiyor mu?
Çocuk konusunu eşinizle konuştunuz mu? O ne hissediyor?
Bebek sahibi olmanızın ilişkinizi nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?
Eğer başka çocuklarınız varsa yeni bir bebek onlar için ne anlam ifade edecek?
Eğer yalnız bir anne olacaksanız çevrenizde size yardımcı olacak kimse var mı?
Yavrunuza verebileceğiniz imkanlar nelerdir?
Ve en önemlisi tüm bunları yaparken, kariyer ve hayattaki beklentileriniz de neler ön plana çıkacak, neleri arka plana atmak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz?

Şimdi bunları okudum ve korktum demeyin. Anne olmak bir kadının sağlık sorunu olmadığı sürece mutlak yaşaması gereken harika bir duygudur. Tabi ki ondan çocuk yapmayı isteyeceğiniz doğru insanı bulmuşsanız 🙂 Bundan emin değilseniz ve ama gerçekten çocuk sahibi olmak istiyorsanız karar sizin..

Benim zamanımda orta ve lise eğitimi beraberdi ve 6 yıldı. Ben 17 yaşında üniversiteye girdim, 22 yaşında evlendim. 26 yaşında anne oldum. Bir dönem ne kadar acele etmişim diye düşünürken yaşımın ve kariyerimin ilerlediği 30 yaş ve sonrasında, özellikle de 40 yaşını aştıktan sonra aslında fark etmeden ne kadar iyi bir karar aldığımı fark ettim. Bence bir kadının, bakın anne demiyorum,  kadın diyorum en verimli dönemi 30-40 yaş arasıdır.

Bu dönemde kadın olduğunuzu gerçekten hissedersiniz. Hayatınız, kariyeriniz şekillenir. Çok yorulur ama karşılığını alırsınız. Şanslısınızdır ki bedeniniz de bu yoğun tempoda size destek olur. Hem kadın, hem anne olma sanatını bilmek ve uygulayabilmek bize harika bir 10 yıl geçirmemize yardımcı olur.

Bundan sonraki yazılarımda bu sanatı nasıl öğreneceğimizi ve hayatımıza nasıl geçireceğimizi sizlerle paylaşacağım. Sizlerden de kadın ruhunu unutmadan anne olabilmemiz için gerekli tüyolarınızı bekliyorum.

Sevgilerimle,

 

[poll id=”3″]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir